Meble do jadalni: jaki powinien być idealny stół?

Jadalnia pełni w domu bardzo ważną rolę, bo to miejsce rodzinnych spotkań, wspólnych posiłków i rozmów. Jej aranżacja jest jednak dosyć wymagająca, bo wybrane przez nas meble do jadalni muszą umożliwiać domownikom wygodne i przyjemne spożywanie posiłków. Jak sprawić, żeby wystrój naszej jadalni był funkcjonalny? Sukces zależy w dużej mierze od wyboru odpowiedniego stołu, gdyż to przy nim toczy się życie.

Jeżeli chodzi o meble do jadalni, to stół jest bez wątpienia najważniejszym z nich. To w końcu przy nim przyjmujemy gości, organizujemy ważne rodzinne uroczystości i codziennie spożywamy posiłki. Dobry stół musi być jednak nie tylko elegancki, ale przede wszystkim wygodny, praktyczny i trwały. Stół w jadalni powinien być też dopasowany do stylu i wielkości samego pomieszczenia. Im większe wnętrze, tym więcej możliwości wyboru. W przypadku małych jadalni trzeba zwrócić baczną uwagę na kształt stołu, bo wiele on niego zależy.

Rozmiar stołu ma znaczenie

Przyjmuje się, że na jedną osobę powinno przypadać przynajmniej 55-60 centymetrów z długości stołu. Trzeba mieć też na uwadze fakt, że dookoła niego muszą stanąć jeszcze krzesła, a odległość między nimi i ścianą lub innymi meblami powinna wynosić minimum 75 cm, gdyż inaczej możemy zapomnieć o swobodnym poruszaniu się – zaznacza Marta Machowicz z salonu meblowego Mebest. Generalnie najbardziej uniwersalny jest stół rozkładany. To sprawdzone i funkcjonalne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie posiadamy wystarczająco dużo miejsca na spory, reprezentacyjny mebel, ale zdarza się nam czasami gościć więcej osób – wtedy można zawsze bezproblemowo powiększyć jego powierzchnię. Maksymalna długość blatu w niektórych rozkładanych stołach potrafi wynosić nawet ok. 400 cm! Przy takim meblu w jadalni powinno zmieścić się aż 16 osób.

salon-meblowy-mebest-poznan-meble-do-jadalni-jaki-powinien-byc-idealny-stol-3

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, koniecznie ustal, jakie będzie przeznaczenie jadalni i jak często będziesz zasiadać do stołu. Meble do jadalni powinny być bowiem ściśle dostosowane do liczby domowników i ich trybu życia.

Meble do jadalni – na jaki stół się zdecydować?

Najczęściej w polskich mieszkaniach spotyka się tradycyjne, prostokątne stoły. Są one najbardziej komfortowe, ale zajmują przy tym najwięcej miejsca. Ustawione pod ścianą albo w narożniku, będą się prezentowały równie dobrze, jak na środku jadalni. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że prostokątne modele posiadają miejsca, które są gorzej usytuowane (np. rogi), więc sadzani przy nich goście mogą się poczuć urażeni.

salon-meblowy-mebest-poznan-meble-do-jadalni-jaki-powinien-byc-idealny-stol-4

Jeśli chcemy, żeby wszyscy nasi goście czuli się przy stole komfortowo i tak samo znaczący, wybierzmy stół okrągły. Nie dość, że umożliwia on dobry kontakt wzrokowy ze wszystkimi osobami i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, to na dodatek dużo łatwiej się wokół niego poruszać. Okrągłe stoły są też zresztą bezpieczniejsze, zwłaszcza kiedy mamy małe dzieci, gdyż nie posiadają ostrych krawędzi i rantów, o które można się uderzyć. Niestety okrągłego stołu nie dosuniemy w razie potrzeby do ściany.

Styl a meble do jadalni

salon-meblowy-mebest-poznan-meble-do-jadalni-jaki-powinien-byc-idealny-stol-5

Architekci wnętrz podkreślają, że stół powinien współgrać z klimatem danego pomieszczenia i harmonizować z kolorystyką wnętrza, do którego przylega jadalnia lub z którym jest połączona. Najbardziej uniwersalnym materiałem, z jakiego może być zrobiony nasz stół, jest oczywiście drewno, gdyż nigdy nie wychodzi z mody, a jego naturalny wygląd cieszy oko. Osobom lubiącym eksperymentować do gustu z pewnością przypadną meble łączące różne materiały. Kontrastowe połączenia, np. drewna z metalem lub metalu z hartowanym szkłem, idealnie sprawdzą się w nowoczesnych apartamentach i domach.

[Głosów:4    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ