Sprawdź rodzaje ekspresów do kawy

Zapach kawy unoszący się w pomieszczeniu budzi przyjemne skojarzenia i sprawia, że każdy ma ochotę jej skosztować. Jednakże tylko dzięki ekspresom do kawy można wydobyć z niej jej prawdziwy smak i aromat. Dlatego, jeśli uwielbiasz ten aromatyczny napój, może czas zaopatrzyć się w ekspres do kawy?

Jakie są dostępne ekspresy do kawy?

Na rynku istnieje bardzo dużo modeli ekspresów do kawy, pochodzących od różnych producentów. Z tego powodu ciężko jest niekiedy zdecydować się na ten odpowiedni, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Zacznijmy jednak od podstaw, czyli podziału ekspresów.

Przede wszystkim, ekspresy do kawy można podzielić na trzy główne rodzaje: ekspresy przelewowe, ciśnieniowe oraz ciśnieniowo-przelewowe. Warto więc poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z tym, w jaki sposób parzą one kawę, bo dzięki temu będzie nam łatwiej dokonać wyboru.

Ekspres przelewowy

Ekspresy przelewowe działają w bardzo prosty sposób: wystarczy zamontować do nich filtr, który uniemożliwi przedostawanie się zmielonych fusów do kubka, a także nalać wody do odpowiedniego zbiornika. Po włączeniu urządzenia doprowadzi ono wodę do wrzenia. Za pomocą rurki jest ona wlewana do górnego pojemnika ze zmieloną kawą, a następnie wypływa, dostając się do kubka, w naturalny sposób zaparzając aromatyczny napój. Ekspresy przelewowe mają tę zaletę, że są tanie i bardzo proste w obsłudze.

Ekspres ciśnieniowy

Z kolei ekspresy ciśnieniowe parzą kawę za pomocą wysokiego ciśnienia. Dzielą się na trzy rodzaje: kawiarki, ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne oraz ekspresy automatyczne.

Kawiarki są najprostszymi spośród ekspresów ciśnieniowych i można je określić mianem niskociśnieniowych. Obsługa tych najprostszych polega na napełnieniu sitka kawą i nalaniu wody do specjalnego, dokręcanego na dole zbiornika. Całość ustawia się na palnik kuchenki, a temperatura sprawia, że woda zaczyna wrzeć i zaparza kawę, jednocześnie unosząc się do góry. Wlewa się ona specjalnym “kominkiem” do górnej części kawiarki.

Ekspresy półautomatyczne są już dużo bardziej zaawansowane i posiadają dodatkowe funkcje. W zestawie mogą posiadać między innymi spieniacz do mleka. Można w nich korzystać z kawy mielonej, a niektóre obsługują też kawę w kapsułkach. Jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy pragną mieć dodatkowe funkcje, ale jednocześnie nie wydawać zbyt wielu pieniędzy.

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne to najwygodniejszy wybór. Są one wyposażone w młynek, który uruchamia się po wybraniu konkretnego rodzaju kawy. Pozwalają także na wybór różnego rodzaju napojów, np. latte, americana, espresso. Samoczynnie potrafią dostosować ilość wody, a także moc kawy, aby była najodpowiedniejsza. Wyposażone są także w spieniacz do mleka.

Ekspres kapsułkowy

Ekspresy kapsułkowe również można zaliczyć do ekspresów ciśnieniowych. Ich główną zaletą jest to, że dzięki nim można napić się bardzo smacznej kawy, która przypomina tę serwowaną w kawiarni. Dzięki dodatkowym funkcjom można również wybrać rodzaj przygotowywanej kawy. Są niezwykle łatwe w obsłudze i posiadają automatyczny wyłącznik, a także odkamienianie. Doskonałym wyborem wśród nich może okazać się na przykład ekspres cenionej marki Tchibo, dostępny w sklepie Aquamelior.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ