Urządzając łazienkę, jednym z podstawowych pytań jest to, czy wybrać wannę, czy kabinę prysznicową. O ile pokój kąpielowy jest duży, można zdecydować się na montaż obydwóch urządzeń i jest to optymalne rozwiązanie. W małych łazienkach w bloku niestety takiej możliwości zazwyczaj nie ma i trzeba wybierać pomiędzy wanną a kabiną prysznicową. Zobacz, wady i zalety każdego z tych rozwiązania.

Kabina prysznicowa w łazience

Statystyki sklepów wyposażeniem wnętrz jasno wskazują, że częściej i chętniej kupujemy kabiny prysznicowe z brodzikami niż wanny. Ich popularność wynika z niewątpliwych zalet, jakie posiada prysznic. Oprócz tego, że nie zabiera on tyle miejsca co tradycyjna wanna, to pozwala dodatkowo zaoszczędzić na rachunkach na wodzie. Statycznie kąpiel w kabinie prysznicowej wymaga ok. 30 litrów wody na minutę, kąpiel w wannie to natomiast zużycie wody na poziomie ok. 100 litrów.  Kabiny natryskowe to też oszczędność czasu, który jest tak ważny w dzisiejszym ciągle pędzącym do przodu świecie. Zabiegi higieniczne trwają chwile i są o wiele wygodniejsze niż długie kąpiele w wannie. Kabiny prysznicowe są również bezpieczniejszym rozwiązaniem, jeżeli w domu mieszkają małe dzieci czy osoby starsze. Przy zastosowaniu płytkiego brodzika lub całkowitej rezygnacji z niego można wyeliminować wysokie progi w łazience i pozwolić sobie na wyposażenie kabiny w składany stołeczek do mycia.

Zaletą kabiny prysznicowej, szczególnie tej bez brodzika jest również fakt, że może ona optycznie powiększyć wnętrze małej łazienki. Warto też pamiętać, że dziś prysznic nie musi i nie jest nudny. Producenci oferują szeroki wybór kabin natryskowych. W łazience można zamontować te z brodzikiem lub bez, kabina może być zabudowana lub stworzona  z 2 – 3 szklanych tafli, a ściany w niej ozdobione różnymi materiałami od drewna przez kafelki aż po szkło hartowane.

Co więcej, nowoczesne kabiny prysznicowe mogą być wielofunkcyjnymi urządzeniami. Niemal norma sia te z hydromasażami czy wbudowanym radiem. Osoby, które poszukują jeszcze nowocześniejszych rozwiązań towarzyszących kąpieli, mogą zdecydować się na prysznic z sauną parową, telefonem z zestawem głośnomówiącym i innymi gadżetami umilający codzienną higienę.

Czy warto mieć wannę w łazience?

Mimo niewątpliwych zalety kabiny prysznicowej w łazience nadal wiele osób decydują się na montaż tradycyjnej wanny. Za tym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim możliwość długich, relaksujących kąpieli. Zaletą wanny w łazience jest również to, że w jej obudowie można wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania, a także fakt, że wanna jest niezwykle przydatnym urządzeniem, kiedy w domu mieszkają małe dzieci.  Należy również wspomnieć, że producenci wanien proponują różne modele, od tych narożnych, przez te z hydromasażem po niezwykle modne wanny wolnostojące. Jednak wanna do małej łazienki powinna cechować się jak najmniejszymi rozmiarami oraz klasyczną formą, nie będzie wtedy zagracać wnętrza.

Wanna i prysznic w małej łazience

Osoby, które mimo posiadania małej łazienki chcą połączyć wannę i prysznic, mogą zdecydować się na rozwiązania typu 2 w 1. Są nimi wanno –kabiny lub też wanny z parawanami. Pozwalają one sprytnie łączyć funkcje obydwóch urządzeń nawet na małej przestrzeni.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ