Wybór łóżka dla komfortowego snu

0
3393

Człowiek przesypia aż 1/3 część swojego życia, dlatego sypialnia powinna być miejscem, które sprzyja odpoczynkowi i regeneracji sił. Wygodne łóżko i odpowiedni materac to absolutne podstawy, które nie tylko pozwolą się zrelaksować, ale i uchronią przed dolegliwościami, takimi jak ból pleców i szyi.

Prócz walorów estetycznych, podstawowymi kryteriami przy zakupie dobrego łóżka są:

Wymiary

Zbyt krótkie łóżko może być powodem złej jakości snu. Jego minimalna długość powinna wynosić: wzrost użytkownika plus ok. 25 cm w zapasie. Łóżka jednoosobowe występują standardowo w rozmiarach: 80×200, 90×200, 100×200, 120×200 cm, natomiast dwuosobowe: 140×200, 160×200, 180×200 cm. W przypadku osób mających więcej niż 180 cm wzrostu, warto zdecydować się na łóżko tworzone na zamówienie. Wysokość łóżka również ma znaczenie – dzięki niej utrzymywana jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, a kurz nie gromadzi się pod spodem. Tzw. minimum higieniczne wynosi 25 cm, ale optymalna wysokość to 50 cm nad podłogą. Komfortowe łóżka do sypialni Senpo to nieograniczony wybór spośród wielu modeli.

Materiał

Wykonanie ramy łóżka to ważna kwestia, nie tylko ze względów estetycznych. Materiał wpływa na wytrzymałość i decyduje o tym, czy łóżko przetrwa wiele lat. Rama drewniana, np. dębowa, to gwarancja solidności, a sosna będzie idealnym wyborem dla alergików, ponieważ hamuje cząsteczki kurzu poruszające się w powietrzu. Co zamiast drewna? Hitem wśród dekoratorów wnętrz są niezmiennie łóżka tapicerowane tkaniną lub skórą.

Stelaż

To także ważna składowa komfortowego snu. Jednolita płyta niekoniecznie jest dobrym wyborem i może wpłynąć na pogorszenie jakości wypoczynku. Lekko wygięte, połączone ze sobą listewki drewniane będą stanowić najkorzystniejszy dla kręgosłupa rodzaj stelaża. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, czy listewki są wystarczająco elastyczne i w odpowiedniej odległości od siebie.

Materac

Jego wybór ma bezpośredni wpływ na jakość naszego snu i samopoczucie po obudzeniu się. Istnieje kilka rodzajów materacy, m.in.:

  • piankowy – dobrze dopasowujący się do ciała dzięki piankowym wkładom i higieniczny, ze względu na brak wolnych przestrzeni, w których mogłoby dojść do rozwoju pleśni.
  • termoelastyczny – zbudowany z pianki reagującej na ciepło ludzkiego ciała, co umożliwia dokładne do niego dopasowanie i wygodę.
  • wysokoelastyczny – charakteryzuje się większą twardością i wytrzymałością, więc jest inwestycją na lata.
  • hybrydowy – połączenie materaca piankowego ze sprężynowym. Jest to materac gruby, a jego użytkowanie nie wymaga stelaża.

Wybór idealnie dopasowanego materaca to nie lada wyzwanie, ale na rynku istnieje szereg firm, którym warto powierzyć to zadanie. Innowacyjne materace tempur gwarantują solidne podparcie i redukcję nacisku, są nazywane technologią snu ze względu na swoją budowę. Można je znaleźć w czterech wariantach: Hybrid, Original, Cloud i Sensation, a każdy z nich jest zbudowany z wysokoelastycznego materiału, który dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury. Dzięki temu kręgosłup jest podparty w taki sposób, w jaki tego potrzebuje, a mięśnie są zrelaksowane.

Niekwestionowanym hitem wśród materacy są także te marki hilding, nazywane klasą premium. Wszystko dzięki połączeniu wysokiej jakości materiałów, staranności wykonania i prozdrowotnych właściwości. Przy wyborze odpowiedniego materaca dla siebie należy wziąć pod uwagę wiek użytkownika, budowę ciała i indywidualne preferencje. Hilding to również wysokiej jakości pokrowce na materace, wśród których znajdują się nie tylko takie przepuszczające powietrze czy antyalergiczne, ale i posiadające funkcję masażu.

Przed zakupem łóżka, jak i materaca, warto sprawdzić, jak czujemy się na danym modelu – najlepszym rozwiązaniem jest więc przetestowanie go w sklepie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ