Czym jest bateria termostatyczna i kiedy warto ją kupić

W sklepach z armaturą możemy znaleźć wiele różnych modeli baterii do kuchni i do łazienki. Wśród nich znajdują się także baterie termostatyczne, czyli wyposażone w termostat. Co warto wiedzieć na ich temat?

Bateria pozwala nam na wyregulowanie ciepłoty wody. Możemy wtedy korzystać z wody o takiej temperaturze, która w danym momencie najbardziej nam odpowiada.

Zdarza się jednak, że ze względu na budowę instalacji wodnej czy też sposób ogrzewania wody może ona samoczynnie zmieniać swoje ciśnienie oraz temperaturę. Rozwiązaniem takiego problemu może być bateria termostatyczna.

Bateria termostatyczna – co to jest?

Bateria termostatyczna, inaczej bateria z termostatem, to rodzaj baterii, która została wyposażona w termostat automatycznie sterujący mieszaniem się wody ciepłej i zimnej. Dzięki temu bateria ta może utrzymać odpowiednią temperaturę wody.

Sterowanie baterią termostatyczną jest bardzo proste. Na baterii znajdziemy odpowiednie pokrętło do regulacji temperatury. Po ustawieniu go w odpowiedniej pozycji bateria zapamiętuje daną temperaturę wody i woda ta cały czas jest taka sama pod względem poziomu ciepłoty.

Gdy chcemy zmienić temperaturę wody, wówczas musimy także zmienić pozycję na pokrętle. Baterie termostatyczne są bardzo bezpieczne – często posiadają także zabezpieczenie przed przypadkową zmianą temperatury wody, co jest bardzo ważne wtedy, gdy w domu jest małe dziecko – wtedy można zabezpieczyć je przed oparzeniem zbyt ciepłą wodą.

Zalety baterii termostatycznych:

  • umożliwiają ustawienie odpowiedniej temperatury wody
  • zmniejszają zużycie wody przez możliwość ustawienia jej w optymalnej temperaturze
  • zapewniają większe bezpieczeństwo używania dla dzieci

Wady baterii termostatycznych:

  • wysoki koszt zakupu

Baterie termostatyczne oferowane są w różnych wariantach do wyboru. Najczęściej są one wybierane jako baterie umywalkowe, baterie wannowe i prysznicowe, a także jako baterie kuchenne. Dostępne są w wariantach natynkowych i podtynkowych.

Baterie z termostatem można zakupić w popularnych marketach budowlanych i wykończeniowych oraz w sklepach internetowych. Dostępne są również w outletach z wyposażeniem łazienek. Zaletą takich sklepów jest możliwość zakupu danej baterii termostatycznej za nawet połowę ceny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ