Dlaczego należy porównywać oferty kredytów

Chcesz wziąć kredyt, ale cały czas ciężko ci jest go tak ostatecznie wybrać? W każdej ofercie pożyczkowej dostrzegasz pewne zalety, jednak te wady też są obecne, tak więc nie potrafisz dojść do tego, które kwestie zbagatelizować, a które wziąć jednak pod uwagę? Dobre jest to, że w ogóle o tym myślisz. Może cię to zdziwi, ale mnóstwo osób traktuje pożyczki niczym jakiekolwiek inne dobra materialne i sięga po nie bez żadnego przemyślenia, często podpisując umowy dosłownie w przeciągu kilku minut, nieraz nawet ich nie czytając, a już na pewno nie zastanawiając się na spokojnie nad każdym ich punktem.

Już teraz jesteś więc na wygranej pozycji. Ty myślisz o tym, co cię czeka i zdajesz sobie sprawę z tego, że pożyczki zaciąga się na miesiące lub nawet lata, dlatego trzeba je traktować na poważnie. No to gdzie porównać najlepsze oferty kredytów, by jak najdokładniej je sprawdzić? Możesz to robić nawet na… zwykłej kartce. Wystarczy że stworzysz na niej tabelę, której każdy poszczególny wiersz będzie przynależeć do innych własności (np. prowizji czy oprocentowania), a następnie powpisujesz do niej konkretne kredyty, by móc potem widzieć wyraźnie występujące między nimi różnice, dotyczące ich konkretnych parametrów.

Po co to robić?

Czy jednak gra jest warta świeczki? Czy naprawdę warto dokładać sobie kolejną pracę i przeznaczać czas na wypisywanie tych wszystkich rzeczy na kartce, skoro równie dobrze można tak sobie założyć, dla własnego lepszego samopoczucia, że kredyt wzięty w pierwszym z brzegu banku będzie kredytem dobrym? To zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Zależy od tego, czy chcesz wybrać najlepszą ofertę kredytową, by np. jak najmniej za nią zapłacić, czy może po prostu chcesz wziąć jakąkolwiek pożyczkę i nieszczególnie masz zamiar na niej oszczędzać, a przynajmniej nie taki jest twój priorytet. Przypuszczalnie znajdujesz się jednak w tej pierwszej sytuacji. Naprawdę mało kto na własne życzenie rezygnowałby z możliwości zaoszczędzenia chociażby kilku groszy, więc jeśli istnieje szansa na pozostawienie większej ilości pieniędzy w domowym budżecie, absolutnie każdy z tej szansy skorzysta. Też powinieneś to zrobić. Na atrakcyjnych kredytach zyskujesz, a na tych kiepskich – tracisz. Tracisz oczywiście swoje pieniądze, których na pewno wolałbyś mieć jednak trochę więcej, bo gdyby ci na tym nie zależało, nie musiałbyś w ogóle starać się o żadne pożyczki, albowiem twoje środki wystarczałyby ci na realizację przeróżnych planów i marzeń.

Nieudanych zakupów zawsze warto unikać. Zwłaszcza że prawie zawsze istnieje do tego jakaś prosta metoda. Jedna z nich polega na wykorzystaniu specjalnych internetowych narzędzi, które przyjęły formę porównywarek kredytów. Tylko niektóre z nich zostały jednak docenione przez Internautów. Całkiem dużą popularność zyskała na przykład porównywarka kredytów na https://www.bankier.pl/smart, więc jeśli chcesz skorzystać z czegoś w miarę uniwersalnego, spróbuj włączyć ją sobie w przeglądarce, następnie zapoznaj się z jej metodologią działania, a potem po prostu przetestuj ją na wybranych kredytach, jednocześnie próbując samodzielnie je ocenić. Zobacz po prostu, czy to, co sam uważasz na temat kredytów, pokrywa się z odpowiedziami wygenerowanymi przez porównywarkę. Możesz też oczywiście przeanalizować sobie tę listę kredytów w kilku różnych porównywarkach. Warto właśnie tak postąpić, aby mieć szerszy obraz całej sytuacji i dojść do jakichś obiektywnych, a nie subiektywnych i mylących wniosków.

Jak dopasować kredyt do swoich potrzeb?

Porównywarki pomagają ci w wyborze kredytu skrojonego na twoją miarę. A choć często w artykułach na temat kredytów pojawia się informacja o tym, że mają być one dostosowane do potrzeb klienta, tak naprawdę nie wiadomo do końca, co to ma w ogóle oznaczać. Nie wiadomo, bo nie da się stworzyć nawet prowizorycznego zarysu idealnego kredytu. Tak jak idealne buty dla każdej osoby mogą oznaczać coś zupełnie innego, bo jedni przepadają za adidasami, podczas gdy inni wolą szpilki lub koturny, tak nie da się wyznaczyć doskonałej pożyczki, albowiem i w tym przypadku różne będą ludzkie priorytety. Tobie może zależeć np. na pożyczeniu jak największej ilości pieniędzy za jednym razem. W takiej sytuacji będziesz zwracać uwagę wyłącznie na kwotę kredytu, a nie na prowizję, oprocentowanie czy okres spłaty. Oczywiście te pozostałe parametry też będą mieć dla ciebie jakieś znaczenie, ale stanie się tak dopiero wtedy, gdy uznasz, że oferowana ci kwota jest dla ciebie zadowalająca.

Poszukiwania idealnego kredytu zawsze warto więc rozpocząć właśnie od ustalenia tych priorytetów. Zamiast od razu tracić czas na to, by przeglądać wszystkie dostępne w Internecie rankingi kredytów i pożyczek, początkowo spróbuj go przeznaczyć na określenie idealnej dla ciebie pożyczki. Możesz nawet zaznaczyć sobie co niektóre jej punkty na kartce. Zapisać, jaką powinna mieć ona wartość, w jakim terminie planujesz ją spłacić i jaki jej koszt jesteś w stanie zaakceptować. Gdy wiesz, czego szukasz, łatwiej możesz to znaleźć. W przeciwnym wypadku staje się to wręcz niewykonalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ