Jak funkcjonalnie urządzić naszą kuchnię

Nawet najpiękniejsza kuchnia nie będę sprawiać radości, jeśli nie będzie funkcjonalna.

Dlatego niezwykle istotny jest przemyślany projekt kuchni, który zagwarantują nie tylko designerskie meble kuchenne, ale praktyczne ułożenie. Jak funkcjonalnie urządzać naszą kuchnię? Oto kilka najważniejszych wskazówek

1. Stosuj się do zasady stref

Każde pomieszczenie składa się z kilku stref, które różnią się od siebie przeznaczeniem.  W przypadku kuchni wymieniamy strefę zapasów (lodówki i szafki), zmywania, przygotowania posiłku oraz gotowania. Prawidłowe rozplanowanie kuchni ma na celu przede wszystkim właściwe rozmieszczenie urządzeń i mebli, a także zapewnienie między nimi odpowiedniej przerwy np. w postaci blatu. Najbardziej funkcjonalne jest rozłożenie mebli w taki sposób, aby każda strefa następowała po sobie w takiej kolejności, jakie wykonujemy. Istotne są także odległości pomiędzy punktami. O ile w małym pomieszczeniach tego problemu nie ma, o tyle w dużych kuchniach trzeba mieć to na uwadze.

2. Stosuj się do zasady trzy wierzchołki trójkąta.

Aby kuchnia była funkcjonalna, bardzo ważne jest stosowanie się do zasady trzech wierzchołków trójkąta. Według niej wierzchołkami są trzy główne urządzenia w kuchni, czyli lodówka, zlewozmywak oraz płyta/piekarnik. Suma boków trójkąta pomiędzy tymi sprzętami nie może być mniejsza niż 360 cm ani większa niż 660 cm. Takie ułożenie gwarantuje swobodę ruchów, ale nie trzeba również biegać po całej kuchni.

3. Dopasuj układ zabudowy do wielkości i kształtu kuchni

Aranżując kuchnie, możesz rozplanować ją w różnych układach np. U, L. Układ powinien być dostosowany do kształtu oraz wielkości pomieszczenia. W ten sposób zapewnisz sobie wygodę. Jeśli masz małą kuchnię, zastanów się nad kuchnią otwartą na salon. To bardzo dobre i modne rozwiązanie.

4. Pamiętaj o ergonomii

Istotną rolę w aranżacji kuchni odgrywa również ergonomia. Wybierając meble kuchenne, pamiętaj o tym, aby blat był dopasowany do wzrostu domowników. Dobrym rozwiązaniem są meble kuchenne, które posiadają szuflady z pełnym wysuwem oraz amortyzacją zamykania. Musisz również ustalić funkcje poszczególnych szuflad. Zastanów się, gdzie co będziesz trzymać. Pamiętaj, aby najczęściej używane produkty, były w zasięgu ręki. W górnych szafkach, do których musisz dostać się, używając krzesła, pochowaj rzeczy, które rzadko używasz. To samo tyczy się dolnych, do których musisz się schylać. Dobierz również podziałki, wkłady i inne udogodnienia, które ułatwią segregowanie zawartości. Kieruj się również tym, że w ergonomicznej kuchni masz wszystko w zasięgu ręki.

5. Wybierz odpowiednie meble kuchenne

Jak już wybierzesz układ kuchni oraz wstępnie rozplanujesz ułożenie sprzętu, możesz wybrać meble kuchenne.  Ich wybrać zależy przede wszystkim od twoich indywidualnych potrzeb oraz gustu. Pamiętaj jednak, aby wybierać te, wykonane z najlepszej jakości materiałów. Nie zapomnij również o zasadzie ergonomii. Twoja kuchnia ma być nie tylko stylowa, ale przede wszystkim funkcjonalna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ