Urządzając mieszkanie, rzadko kiedy stawia się na jeden styl aranżacji wnętrz. Często we wnętrzu chcemy połączyć rozwiązania obejmujące kilka stylów, które się nam podobają. Wydawać by się mogło, że przecież to nic trudnego. Specjaliści podkreślają, że zabawa stylami i ich łączenie jest dozwolone, a nawet wskazane. Jednak jak pokazuje praktyka, nie jest to takie łatwe. Niekiedy połączenia te wyglądają karykaturalnie i sprawiają, że we wnętrzu nic do siebie nie pasuje. Tymczasem, jeśli chce się łączyć style aranżacji wnętrz, należy zastosować się do kilku zasad, które ułatwią to zadanie. Na początek warto wiedzieć, że łączenie stylów nazywa się eklektyzmem. Zobacz jak urządzić wnętrza eklektyczne.

Czym jest styl eklektyczny w aranżacji wnętrz?

Wnętrza eklektyczne to te, które inspirowane są różnymi kierunkami w kulturze, sztuce i aranżacji wnętrz. Mówi się, że w domu eklektycznym można spotkać wiele ryzykownych zestawień. Wynika to z faktu, że w jednym pomieszczeniu stosuje się różne style, faktury, materiały wykończeniowe i kolory. Jednak mimo to styl eklektyczny w mieszkaniu ma za zadanie stworzyć harmonijne i spójne wnętrze. Oznacza to, że aby mówić o efektownym łączeniu stylów aranżacyjnych, nie wystarczy postawić obok siebie kilku przypadkowych mebli pochodzących z różnych konwencji. Eklektyzm oznacza bowiem łączenie konwencji i stylów w gustowny i oryginalny sposób.

Jak łączyć style w aranżacji wnętrz?

W łączeniu stylów aranżacyjnych ważne jest wyczucie i duży zmysł estetyczny, przydaje się też wyobraźnia. Elementy te pomogą stworzyć wyjątkowe wnętrze, które może być połączeniem i stylu skandynawskiego i kolonialnego. Decydując się na niecodzienne połączenia, należy jednak pamiętać, aby postawić na umiar.

Dekoratorzy wnętrz podpowiadają, aby na początek łączyć ze sobą dwa style – tak będzie łatwiej, które są do siebie względnie podobne. Dobrze jest też wybrać styl dominujący, a tym drugim tylko uzupełnić wnętrze. Ciekawym pomysłem jest także zdecydowanie się na wprowadzenie do wnętrza tylko jednego wyróżniającego się elementu np. fotela, kanapy czy stolika kawowego. Takie działanie jest względnie bezpieczne i  pozwala zminimalizować ryzyko przerysowania wnętrza. Kolejne podpowiedzi, jakie dają dekoratorzy wnętrz, mówią o tym, aby wybrać jeden wspólny element łączący style, np. kolor, płat baw czy fakturę. Dzięki temu wnętrze będzie wyglądało spójnie.

Jakie style można ze sobą łączyć?

Połączyć można ze sobą niemal każdy styl aranżacji wnętrz. Eklektyzm nie widzi żadnych przeszkód nawet w najbardziej awangardowych rozwiązaniach. Sprawni dekoratorzy wnętrz w jednym pomieszczeniu mogą użyć dodatków i akcesoriów nawet z kilku stylów i konwencji. Jeśli jednak dopiero się zaczyna, można postawić a bardziej oczywiste i zachowawcze rozwiązania. Oznaczają one zastosowanie we wnętrzach takich połączeń, które najlepiej ze sobą współgrają.

Należy do nich połączenie stylu rustykalnego z shabby chic, stylem angielskim lub industrialnym. Marynistyczne wnętrza idealnie będą komponować się ze stylem francuskiemu, dzięki czemu nabiorą lekkości i niewyszukanej elegancji rodem z Hampton. Mieszkania w stylu skandynawskim można splatać z elementami  każdego stylu, jednak najlepiej wyglądają w połączeniu z dekoracjami kolonialnymi, marynistycznymi czy rustykalnymi. Styl boho to natomiast będzie dobrze wyglądał w zestawianiu z konwencją kolonialną i stylem klasycznym. Prowansalskie klimaty  łatwo uzupełnić można dekoracjami rustykalnymi czy toskańskimi, a także nowoczesnymi sprzętami AGD. Styl nowoczesny warto połączyć z tym retro oraz vintage, tworząc ciekawy klimat, a jednocześnie nie popadając w muzealne nuty.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ