Materac to obok stelaża jeden z najważniejszych elementów łóżka. Od jego właściwego doboru zależy jakość nocnego wypoczynku oraz stan naszego kręgosłupa. Aby przedłużyć żywotność materaca i utrzymać jego odpowiednią higienę, warto założyć na niego specjalny ochraniacz. Przeczytaj nasze wskazówki, a z łatwością dobierzesz ten najbardziej odpowiedni dla siebie.

 1. Rodzaje ochraniaczy

Ochraniacze na materac pełnią przede wszystkim funkcję zabezpieczającą. Świetnie sprawdzają się jako ochrona materaca w łóżkach dziecięcych, osób starszych, chorych, kobiet w czasie połogu czy karmiących piersią. Ze względów higienicznych przydadzą się także tym osobom, które lubią rozpoczynać dzień z filiżanką kawy w ręku oraz tym, które mają w domu zwierzęta. Na rynku są dostępne różne rodzaje ochraniaczy na materac, w tym ochraniacze wodoodporne. Godne uwagi są ochraniacze, które swoją formą przypominają prześcieradła z gumką. Można je wygodnie dopasować do materaca o różnej grubości.

Podstawowe rodzaje ochraniaczy na materac przedstawia poniższa grafika.

 1. Wodoodporność

Wybierając ochraniacz, zdefiniujmy swoje oczekiwania. Czy chcemy zabezpieczyć materac przed zwykłymi zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, czy także przed plamami powstałymi w wyniku wylania płynów? W tym ostatnim przypadku sprawdzi się ochraniacz wodoodporny. Jego zakup to bardzo praktyczne i komfortowe rozwiązanie.

 1. Materiał

Po pierwsze tkanina, z której wykonano ochraniacz na materac powinna przepuszczać powietrze. Po drugie nie powinna wywoływać alergii skórnej ani drażnić układu oddechowego. Po trzecie powinna być  miła w dotyku, a po czwarte dobrze chronić materac przed wilgocią (taką ochronę zapewnia przykładowo ochraniacz z dolną powłoką PU ). Dodatkowym atutem ochraniacza na materaca będą wszyte w rogach grube gumy, które umożliwiają idealne dopasowanie do materaca i sprawiają, że ochraniacz się nie przemieszcza.

Ochraniacze mogą być wykonane z:

 • miękkiej frotte z paroprzepuszczalną membraną poliuretanową PU – pełna ochrona materaca;
 • frotte wodoodpornej (z powłoką PVC) – tworzy pełną ochronę materaca, ale nie jest paroprzepuszczalna, jej zaletą jest niska cena;
 • grubej bawełny typu molton z membraną – zapewnia pełną ochronę materaca;
 • pikowanej tkaniny typu policotton – chroni tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi;
 • przepikowanej tkaniny typu microfibra i włókniny powleczonej membraną PU (poliuretanowej) – zapewnia wysoki komfort snu i stanowi pełną ochronę materaca;
 • jersey wraz z membraną poliuretanową – pełna ochrona materaca;
 • z materiałów bawełnianych i poliamidowych z wplecioną w tkaninę srebrną nitką – rozładowuje ładunki elektrostatyczne i niweluje skutki ustawienia łóżka w pobliżu żył wodnych.

Spośród wymienionych tylko ochraniacze z paroprzepuszczalną membraną poliuretanową PU zapewnią ochronę przed przedostaniem się grzybów, bakterii i roztoczy oraz ochronią przed plamami powstałymi wskutek rozlania płynów. PVC również nie przepuszcza płynów w głąb tkaniny, ale również blokuje cyrkulację powietrza.

 1. Sposób zakładania

Choć materace często posiadają pokrowce, to jednak ich zdejmowanie i ponowne zakładanie często wiąże się ze sporym wysiłkiem. Szczególnie w przypadku materaca dużych rozmiarów. Aby ułatwić sobie to zadanie warto nabyć specjalną matę ochronną. Wiele z nich posiada specjalne gumki, dzięki którym można idealnie dopasować je do swojego materaca. Z kolei ochraniacze typu „pełne obszycie” nie tylko chronią materac z góry, ale także na bokach. Inne przygotowane są w formie nakładek na wzór tradycyjnych prześcieradeł.

 1. Sposób czyszczenia ochraniacza

Przed zakupem ochraniacza warto rzucić okiem na oznaczenia na metce. Przede wszystkim sprawdźmy, w jakiej temperaturze można wyprać ochraniacz. Dobrze, jeśli tkanina jest odporna na wysokie temp. (pranie w temp. 90°C), ponieważ to pozwala pozbyć się licznych bakterii oraz roztoczy. Niektóre ochraniacze można nawet poddać sterylizacji w temperaturze do 120°C bez ryzyka uszkodzenia tkaniny, inne natomiast wymagają czyszczenia w pralni chemicznej!

Ochraniacz na materac – skuteczne zabezpieczenie materaca

W łóżku spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego też odpowiednio zadbajmy o jego higienę. Zatroszczmy się nie tylko o dobór materaca, czy pościeli, ale także ochraniacza na materac. Ten wykonany z najwyższej jakości materiałów, wygodny do założenia i łatwy w utrzymaniu czystości pozwoli na wygodny wypoczynek każdej nocy i zachowanie dobrego wyglądu materaca na długie lata.

Dobrej jakości ochraniacze na materac można znaleźć na stronie: http://www.tophaus.pl/kategoria/188-ochraniacze-na-materac.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ