Nowoczesne wnętrza potrzebują nietuzinkowych rozwiązań. Do takich należą szklane balustrady, które zadbają nie tylko o bezpieczeństwo domowników, ale również staną się nieodzowną ozdobą mieszkania.

Wbrew powszechnym opiniom – balustrady szklane są tak samo wytrzymałe, jak te wykonane z innego materiału. Do tej pory najczęściej decydowaliśmy się na balustrady wykonane z drewna, ewentualnie metalu. Drewno uważane było za najlepszy materiał ze względu na to, że pasował do niemal każdego wnętrza. Z czasem coraz bardziej przekonaliśmy się do metalu, który również oferuje przeróżne wariacje. Teraz przyszło czas na szkło. Balustrada ze szkła nie jest wcale droga. Ponadto pasuje do właściwie każdego rodzaju wnętrza, ale szczególny charakter nada tym urządzonym w nowoczesnym stylu. Co więcej – można ja wykonać ze szkła o dowolnej fakturze i kolorze. Jednak, jaką z nich wybrać?

Jakie szkło na balustrady?

Oczywiście nie każdy rodzaj szkła nadaje się na wykonanie balustrady. Co prawda polskie przepisy nie precyzują, jaki rodzaj szkła należy zastosować. Określają one tylko ogólnie, że taka balustrada powinna być zrobiona ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia oraz tłukącego się na drobne, nieostre kawałki. Wymagania te spełniają tylko szkło hartowane albo laminowane folią. Takie rozwiązania są logiczne. Balustrady są użytkowane dość intensywnie, więc muszą być wytrzymałe i przede wszystkim bezpieczne. Tafla hartowanego szkła cechuje się podwyższoną wytrzymałością mechaniczna w porównaniu do zwykłego szkła. W celu osiągnięcia większych parametrów wytrzymałościowych, szkło ogrzewa się do temperatury ponad 600˚C. Potem schładza się go zimnym powietrzem. Dzięki temu szkło nie rozbija się po uderzeniu na małe odłamki, które mogłyby zranić. W przypadku szkła laminowanego (oznacza się je symbolem VSG) poszczególne tafle skleja się folią. W razie rozbicia nie ma mowy o rozsypaniu szkła. Poszczególne odłamki pozostaną przyklejone do folii.

Szkło dekoracyjne

Zastosowane materiały nie muszą być w jednolitym kolorze. Często stosuje się szkło o różnych barwach czy nawet strukturach. Możesz wybrać szkło przezroczyste, mleczne itp. Co więcej, warstwy folii pomiędzy taflami można barwić, ale również zadrukować różnymi elementami grafiki. Kolejną opcja jest nawet umieszczenie tam diod LED. Wszystko zależy od gustu i miejsca, gdzie dana balustrada będzie zamontowana. Możesz przygotować dowolny projekt druku albo zdecydować się na gotowy projekt. Nowością jest zastosowanie szkła z powłoką samoczyszczącą. Oznacza to, że zanieczyszczenia organiczne rozkładają się na niej, reagując z promieniami UV. Kolejną zaletą tej powłoki jest taka, że pod wpływem światła woda nie zbiera się na niej, tylko krople spływają po powierzchni, przyczyniając się do spłukiwania zanieczyszczeń.

Jakie wypełnienie?

W tradycyjnych rozwiązaniach obciążenia są przenoszone na konstrukcje balustrady. Dlatego stosuje się stalowe słupki. Spina się je poręczą i umieszcza w rozstawie 90 – 130 cm. Istnieje również możliwość zastosowania szklanego wypełnienia. Może być ono montowane zarówno od tyłu, jak i od przodu słupków.

Jak zamocować balustradę?

Istnieje wiele sposobów. Najpowszechniejszy to mocowanie punktowo za pomocą łączników zaciskowych lub tzw. rotuł. Te drugie wymagają jednak wywiercenia otworów w szkle. Istnieje również liniowy sposób montażu, który polega na przytrzymywaniu balustrady wzdłuż krawędzi. Mniej powszechne, ale również skuteczne jest po prostu klejenie szkła.

Więcej na temat szklanych balustrad i szkła w domu znajdziesz na stronie: http://beluglass.pl/balustrady-szklane/ – Beluglass to producent szklanych elementów wyposażenia wnętrz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ