Prowansja jest bezsprzecznie jednym z najbardziej urokliwych zakątków. To oliwkowe gaje, pola lawendy i przede wszystkim słynne Lazurowe Wybrzeże, które stało się inspiracją chociażby dla najbardziej znanego twórcy impresjonizmu, Claude’a Moneta. Niezwykła atmosfera regionu znajduje odzwierciedlenie również w kojarzonym z nim stylem dekoracji wnętrz, bardzo lekkim i romantycznym. To pastelowe barwy, duża ilość światła i urokliwe ozdoby, które szczególnie odprężająco prezentują się w sypialni.

Odpoczynek w stylu prowansalskim jest zatem niezwykle atrakcyjną opcją – osoby nim zainteresowane serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym poradnikiem!

Lekko i pastelowo

Jak wspomnieliśmy już powyżej, sypialnia a’la Prowansja to przede wszystkim pastelowe barwy i dużo światła. Nie bójmy się pomalować ścian w pastelową żółć, szarość czy beż i wstawić dużych okien, przez które obficie wpadną promienie słońca. Oczywiście najlepszy efekt uzyskamy, jeżeli będą wychodzić na piękny kwiatowy ogród!

Meble dla miłośników odprężenia

Południe Francji kojarzy nam się z niczym niezmąconym wypoczynkiem w otoczeniu pięknych kolorów i zapachów. Odpoczynek w nawiązującej do tamtejszego stylu sypialni również powinien być zatem w naprawdę wielkim stylu! Dlatego też ustawmy w jej centrum duże, postawne łoże z drewna lub giętego żeliwa, w którym będziemy mieć szansę naprawdę się rozłożyć.

Gdy zadbamy już o podstawowe aspekty, możemy zabrać się za ustawianie mebli. Najlepiej w tę stylistykę wpasują się jasne, zazwyczaj białe drewniane meble. Warto rozejrzeć się za egzemplarzami zdobionymi przetarciami i nacięciami, które nadają całości przytulnego sznytu.

Sypialnia z duszą

Skąpana w promieniach światła pastelowa kolorystyka oraz odpowiednio dobrane meble nie sprawią, że pomieszczenie będzie mieć duszę, jeżeli nie zadbamy także o odpowiednio dobrane dekoracje. O nastroju sypialni na prowansalską modłę decydują w dużym stopniu małe rzeczy, które jednak skumulowane tworzą piękny efekt.

Nie zapomnijmy zatem o esencjonalnym elemencie prowansalskiego stylu, jaką jest duża ilość ozdobnych poduszek, ani kretonowych lub batystowych zasłonkach na oknie, dzięki którym wpadające poprzez okna promienie słońca będą się prezentować jeszcze piękniej. Wreszcie absolutnie nie można pominąć także dużej ilości kwiatków, dzięki którym sypialnia zacznie przypominać południowy ogród. Ciekawym dodatkiem będzie również ceramika zdobiona techniką decoupage, która tak pięknie wpisuje się w styl retro. Bardzo dużą rolę odegrają także odpowiednie akcenty zapachowe: postawiona na stoliku świeczka zapachowa sprawi, że całe pomieszczenie będzie tchnąć upajającym aromatem lawendy.

Pościel niczym prowansalski ogród

Skoro mówimy o sypialni, to nie wolno nie wziąć pod uwagę pościeli! Jak łatwo się domyślić, do sypialni w tym stylu najlepiej pasować będą pościele we wzory kwiatowe. Bardzo ciekawą propozycją będą na przykład dostępne w ofercie sklepu internetowego Posciel.biz pościele mako-adamaszkowe z serii Le Jardin niemieckiej firmy Curt Bauer. Inspirowane są one bezpośrednio urokiem Lazurowego Wybrzeża, a zastosowanie adamaszkowego splotu i połyskujących nici skutkuje wzorami, które idealnie pasują do konwencji.

Rześki i przytulny odpoczynek

Każdy z powyżej opisanych elementów jest równie istotny, jeśli chodzi o stworzenie w sypialni atmosfery godnej pięknego francuskiego południa. Dzięki temu uda się stworzyć styl idealny dla osób pragnących odpoczywać w otoczeniu zachwycającym lekkością i przytulnością zarazem. Potrafi on sprawić, że uda się przed snem uspokoić skołatane nerwy, a po obudzeniu poczuć się cudownie rześko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ