Jesień wcale nie jest zapowiedzią końca pracy dla ogrodników. Zanim nie spadnie pierwszy śnieg, a temperatury nie zbliżają się do zera, to jeszcze jest czas, by zasadzić rośliny, które nie boją się trudniejszych warunków.

Jest to też idealna okazja ku temu, by przyjrzeć się swoim narzędziom ogrodniczym i dokonać ewentualnych konserwacji, zanim odstawimy je na kilka miesięcy. Co zatem możemy sadzić jesienią? Oto cztery propozycje od specjalistów z rolmarket.pl.

1. Maliny

Maliny są jednymi z najmniej wymagających roślin. Późna jesień to idealny czas na ich sadzenie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by miały one odsłonięty system korzeniowy, który będzie otoczony torfem lub odżywczym nawozem. Pamiętajmy o tym, że maliny preferują specyficzną glebę (ok. 6,5 pH), więc zanim umieścimy je w ziemi sprawdźmy jej stan przy pomocy miernika. Do przygotowania grządek wystarczy nam jedynie pazurki ogrodnicze lub niewielka łopatka, gdyż maliny nie muszą być wkopane głęboko – potrzebują jedynie 2-3 cm zapasu gleby. Pojedyncze krzewy sadzimy w odległości pół metra od siebie.

 2. Róże

Prawidłowym sposobem zakupu róży jest odwiedzenie marketu z kwiatami latem, kiedy rośliny są w rozkwicie, wybranie swojego ulubionego typu i cierpliwe czekanie do późnej jesieni, aby wreszcie ją posadzić. Krzewy róży będą miały wystarczają ilość czasu, aby się ukorzenić, dzięki czemu wiosną będą w stanie dać nam piękne kwiaty. Tym razem potrzebna będzie nam łopata, ponieważ róże sadzimy na głębokość trzykrotnie większą od doniczki, w której się znajdują. Zadbajmy też o odpowiednie użyźnienie gleby – róże są w tym zakresie dość wybredne i najlepiej czują się w ziemi bogatej w próchnicę i minerały. 

 3. Czosnek

Jeśli nasz ogród latem był pełen pomidorów, sałaty czy ogórków, to zasadzenie czosnku jesienią będzie świetną decyzją. Doskonale wzrasta on właśnie w miejscach po tych warzywach, gdyż potrzebuje zupełnie innych substancji odżywczych, dzięki czemu otrzymujemy cykl bez konieczności ciągłego nawożenia ziemi. Do posadzenia czosnku nie potrzebujemy w zasadzie żadnych narzędzi ogrodniczych – wystarczą porządne rękawiczki. Pojedyncze ząbki wciskamy na głębokość ok. 5 cm i zakrywamy glebą (nie dociskamy jej!). Ustawmy je w odległości ok. 15 cm od siebie.

 4. Tulipany

Kolejne kwiaty, które najlepiej będą się prezentować, kiedy posadzimy je jesienią. Pamiętajmy o tym, że powinniśmy zabrać się za to od razu po zakupie cebulek – im dłużej będziemy zwlekać, tym bardziej prawdopodobne, że przeschną. Zanim posadzimy tulipany musimy przekopać ziemię przy pomocy wideł na głębokość ok. 20 cm. Kwiaty te nie lubią zbitej ziemi, a dodatkowo potrzebują również bardzo żyznego podłoża. Kiedy więc odpowiednio spulchnimy i nawieziemy glebę, to możemy zabrać się sadzonki. Przy pomocy łopatki lub siewnika tworzymy 10 cm otwory. Tulipany sadzimy w odległości ok. 15 cm do siebie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ