Panele ścienne mają liczne zalety. Dodatkowo istnieje wiele różnych technik ozdabiania ścian z ich użyciem. Każda z nich nada wnętrzu innego charakteru. Przedstawiamy 3 oryginalne sposoby dekorowania ścian w sypialni za pomocą paneli.

Panele ścienne stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych farb czy tapet, którymi zwykle są pokrywane ściany w tym pomieszczeniu. Panel ścienny to trwały materiał o wielu zaletach:

  • pomaga wygłuszyć pomieszczenie;
  • ukrywa wszelkie nierówności ściany i nieestetyczne instalacje;
  • pozwala stworzyć ciekawą aranżację pomieszczenia.

W przypadku urządzania sypialni weź pod uwagę przede wszystkim barwę i fakturę paneli, ponieważ właśnie te dwa aspekty decydują o stylu całego wystroju. Chłodne odcienie znacznie bardziej pasują do wnętrza nowoczesnego lub minimalistycznego, z kolei panele utrzymane w ciepłej kolorystyce sprawią, że sypialnia wyda się przytulniejsza. Jeśli poszukujesz inspiracji na wykorzystanie paneli w sypialni, zapoznaj się z przygotowanymi przez nas pomysłami.

1. Montaż paneli ściennych za łóżkiem w sypialni

Panele ścienne za łóżkiem w sypialni to przykuwająca uwagę dekoracja.Warto pokryć nimi powierzchnię bezpośrednio za łóżkiem ­­– w formie rozszerzonej wersji wezgłowia. Jeśli kolor paneli będzie współgrać z barwą łóżka, wówczas optycznie wyda się ono większe, co stanowi dodatkowy atut aranżacji. Dla jeszcze ciekawszego efektu panele ścienne można podświetlić od dołu np. lampami ledowymi, co podkreśli ich oryginalną fakturę. Dzięki temu całe pomieszczenie nabierze eleganckiego charakteru.

2. Panele ścienne na suficie

Panele ścienne można wykorzystać do dekoracji mniej oczywistych powierzchni – w tym sufitu. Jest to propozycja dość odważna, ponieważ przyzwyczailiśmy się do tego, że ta ściana jest zwykle biała. Możesz jednak efektownie wykorzystać na niej panele ścienne. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku zasadach:

  • jeśli Twoja sypialnia posiada mały metraż lub nisko osadzony sufit, unikaj ciemnych odcieni paneli na suficie (ciemne kolory pomniejszają wnętrze);
  • pokrycie panelami całej płaszczyzny sufitu może okazać się zbyt mocnym akcentem dekoracyjnym, dlatego warto, aby panele ścienne zajmowały jedynie jego część;
  • aranżację sypialni opartą na suficie ozdobionym panelami zrównoważ jasnym kolorem ścian lub surowymi akcentami we wnętrzu.

Pamięta też, że to właśnie na sufit często spoglądamy tuż przed zaśnięciem i po przebudzeniu, dlatego jego ciekawe wykończenie może wpłynąć na nasze samopoczucie.

3. Panele ścienne drewniane na poddaszu ze skosami

W domach piętrowych sypialnia często znajduje się na poddaszu, gdyż jest to przestrzeń przytulna i umożliwiająca spokojny wypoczynek ze względu oddalenie od reszty pomieszczeń w domu. Urządzenie sypialni w tej częście domu nie jest łatwym zadaniem, gdyż często wiąże się to ze spadzistym układem ścian, co może ograniczać możliwości aranżacyjne. Jednym z tradycyjnych sposobów na wykończenie skosów jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych, które następnie są pokrywane farbą. Znacznie ciekawszy efekt uzyskasz jednak, kiedy ozdobisz skosy panelami ściennymi.

Sypialnia na poddaszu ze skosami wygląda szczególnie atrakcyjnie, kiedy dominujący materiał wykończeniowy stanowi drewno. W tym przypadku nie musisz się obawiać o jego nadmiar w pomieszczeniu. Oprócz paneli ściennych na skosach możesz z powodzeniem wykorzystać także panele MDF lub panele drewniane na podłogę. Tak zaaranżowana sypialnia będzie przytulna, a także funkcjonalna, ponieważ panele wyczyścisz.w łatwy sposób.

Panele ścienne mogą mieć szerokie zastosowanie i pozwalają na realizację wielu pomysłów aranżacyjnych. W zależności od tego, jaki styl dekoracyjny jest Ci najbliższy, możesz zdecydować się na jasne i delikatne panele ścienne z gatunków takich drzew, jak: jesion, olcha czy klon lub w ciemniejszych barwach, jak: wiśnia i sosna czarna. Szeroki wybór paneli ściennych znajdziesz w katalogu Dobre Dla Domu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ