Plazma do cięcia metalu

Współczesny przemysł korzysta z rozmaitych rozwiązań technologicznych. Rozwój nauki sprawił, że pracownicy mają do dyspozycji coraz to nowsze rozwiązania. Do takich możemy zaliczyć chociażby cięcie plazmą.

Cięcie plazmą – co to takiego?

Pod tym terminem kryje się technika cięcia metalu. Polega ona na topieniu surowca i wyrzucaniu go z powstającej szczeliny. Do ciecia plazmą potrzebny jest specjalny plazmowy łuk elektryczny, który posiada dużą energię kinetyczną. Plazma jest zjonizowaną materią, która przypomina stanem skupienia gaz. Składa się ona zarówno z cząstek naładowanych elektrycznie, jak i obojętnych. Przewodzi ona prąd elektryczny, a jej opór maleje wraz ze wzrostem temperatury. Plazma powstaje przy użyciu specjalnego palnika. Przepuszczenie przez jarzący się łuk elektryczny sprężonego gazu powoduje jego jonizację. Dzięki dużemu zagęszczeniu mocy powstaje plazma. Technologia cięcia plazmą wykorzystuje wysoką temperaturę w jądrze łuku plazmowego, a także prędkość strumienia plazmy.

Plazma do cięcia metalu – jakie daje korzyści?

Technologia ta ma zarówno zalety, jak i wady. Do tych pierwszych zaliczymy przede wszystkim szybkość cięcia oraz stosunkowo niski koszt zakupu oraz eksploatacji urządzenia. Plazma do cięcia metalu pozwala także na pełną automatyzację procesu, co jeszcze bardziej przyspieszy obróbkę metali. Ogromną zaletą jest także niewielka ingerencja w materiał, co pozwala zredukować straty materiałowe. Musimy jednak pamiętać, że plazma do cięcia metalu generuje spory hałas, a także wysokie promieniowanie UV. Dlatego pracownik musi zakładać stosowną odzież ochronną. Mimo to plazma do cięcia metalu jest chętnie stosowaną maszyną do obróbki aluminium i stali. Rozwiązanie to stosuje wiele firm. Jedna z nich jest dostępna pod tym linkiem https://balustradykowalex.pl/oferta/ciecie-plazma/. Plazma do cięcia metalu umożliwia produkcję siatki, rur, blach czy kształtowników. Co ciekawe, tego rodzaju maszyny mogą także zostać wykorzystane do żłobienia. W tym procesie nie dochodzi do przecięcia metalu, ponieważ palnik jest ustawiony do powierzchni pod kątem prostym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ