O ozdabianiu okien myśli się zazwyczaj na samym końcu procesu aranżacji wnętrz. Jest to jednak duży błąd, dekoracje okienne mają bowiem za zadanie nie tylko ozdabiać, ale i podwyższać komfort przebywania w pomieszczeniach. Sprawiają one, że wpadające do wnętrza pomieszczeń światło słoneczne nie oślepiają domowników, a samo pomieszczenie zbytnio się nie nagrzewa. Taką rolę mogą m.in. pełnić rolety okienne. Jednak ich wybór jest bardzo duży. Wśród rolet okiennych wyróżniamy co najmniej kilka wzorów i modeli. Poznaj rodzaje rolet okiennych.

Rolety ekranowe

Najpopularniejszym rodzajem rolet są te ekranowe. Sprawdzają się one zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Rolety ekranowe wykonywane są ze zwijanego pasa materiału np. poliestru czy PCV. Występują w wariancie wolno wiszącym lub umieszczane są w specjalnej kasecie. Te pierwsze nie zapewniają za dużego zaciemnienia pokoju. Wybierając roletę ekranową, warto postawić na materiałową, przepuszczają one rozproszone światło słoneczne i chronią wnętrze przed dużym nagrzaniem.

Rolety austriackie

Rolety austriackie to przede wszystkim te dekoracyjne. Swoim wyglądem przypominają tradycyjne zasłony. Podnosi się je jak teatralną kurtynę z pomocą specjalnego systemy sznurków. Rolety austriackie można wykonać z każdego tworzywa, jednak największą popularność zyskały te z woalu.

Rolety rzymskie

Ten typ rolet od pozostałych różni się tym, że jest zwijany falami do góry. Dzięki takiemu rozwiązaniu rolety rzymskie tworzą oryginalny efekt dekoracyjny w każdym wnętrzu. Droższe modele rolet rzymskich są wyposażone w specjalne fiszbiny, które sprawiają, że zwija się je równo.

Rolety plisowane

Rolety plisowane można stosować zarówno w oknach ściennych, jak i dachowych. Wyposażone są w specjalne prowadnice i przybierają kształt harmonijki. Wśród rolet plisowanych wyróżnia się modele w kasecie i wolno wiszące. Dostępne są też rolety jednofunkcyjne, czyli zwijane do góry oraz dwufunkcyjne, które zwija się w obydwu kierunkach. Zaletą rolet plisowanych jest to, że bez większego problemu można je dostosować do nawet najbardziej wymyślnego kształtu okna. Wykonywane są z różnych  tworzyw od tkaniny, przez sztuczne materiały aż do włókna bambusowego. Rolety plisowane występują w wielu kolorach, wzorach i kształtach, dzięki temu są tymi najbardziej uniwersalnymi.

Rolety dzień- noc

W mieszkaniach i domach doskonale sprawdzają się też rolety dzień – noc. Są to podwójne rolety zrobione z poziomych pasów materiałów, pomiędzy którymi pozostawione są przerwy np. z siateczki. Sposób regulacji rolet dzień – noc sprawiają, że dają one podobny efekt jak żaluzje. Ten typ rolet sprawdza się bardzo dobrze w domowych pomieszczeniach, których ekspozycja okien wychodzi na południe, świetnie zatrzymują światło słoneczne i zapobiegają nagrzewaniu się mieszkania. Należy jednak wspomnieć, że jeśli zostawi się je w pozycji otwartej, rozświetlają pomieszczenie. Rolety dzień – noc wykonuje się zazwyczaj z grubego materiału lub folii refleksyjnej. Dostępne są w różnej kolorystyce i różnych wzorach.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ