Styl minimalistyczny staje się coraz popularniejszy. Prosty, bez zbędnych dodatków i dekoracji sprawia, że nawet najmniejsza wnętrza optycznie się powiększają, są schludne i jasne. Styl minimalistyczny we wnętrzach to także odzwierciedlenie nowego sposobu na życie, który mówi, że nadmiar przedmiotów wcale nie uszczęśliwia, a wręcz przeciwnie, powoduje trudność z koncentracją i skupieniem się na tym, co najważniejsze. Zobacz, jak urządzić salon w stylu minimalistycznym. 

Oszczędny w kolorystyce

Salon w  stylu minimalistycznym jest oszczędny w kolorystyce. Dominują tu neutralne i stonowane barwy, takie jak biel, czerń i szarość. Nie oznacza to jednak, że w minimalistycznym wnętrzu można zastosować tylko te kolory. Projektanci wnętrz podpowiadają, że można sięgnąć i po inne kolory, jednak pod warunkiem, że nie przesadzi się z ich ilością barw i wnętrze nie będzie wyglądać pstrokato. Powinno się też unikać barw intensywnych i dominujących, takie jak czerwień czy żółć. Ewentualnie można o nich pomyśleć, wybierając nieliczne dodatki do salonu minimalistycznego, np. flakon czy poduchę dekoracyjną. Mocnym odcieniem kolorystycznym może być np. fotel, który będzie wyróżniał się na tle stosowanych ścian i pozostałych mebli.

Salon minimalistyczny w nowoczesnym wydaniu, czy tylko?

Większość osób styl minimalistyczny kojarzy się z ultranowoczesnymi i modernistycznymi rozwiązaniami. W rzeczywistości tak nie jest, styl minimalistyczny można połączyć z designem skandynawskim czy klasycznym. W salonie minimalistycznym liczy się bowiem nie tylko to jakie meble się zastosowuje czy dodatki ustawi, ale to, aby wykorzystać tylko te, które są absolutnie niezbędne. Trudności może być jednak łączenie minimalizmu z boho czy etno, te style zupełnie się wykluczają.

Do jakich salonów pasuje styl minimalistyczny?

Styl minimalistyczny dobrze prezentuje się zarówno w obszernych salonach, jak i niewielkich pokojach dziennych. Mały minimalistyczny salon jest wręcz strzałem w dziesiątkę. Na niedużej przestrzeni ograniczona liczba przedmiotów działa tylko na korzyść wnętrza, nie zagraca go i optycznie powiększa.

Jak zaaranżować minimalistyczny salon? Podstawowe zasady

We wnętrzach minimalistycznych należy skupić się przede wszystkim na tym, żeby ich nie zagracać. W salonie nie powinno być miejsca na zbędne bibeloty, ozdoby, koronki, falbanki czy figurki. Najlepiej jest postawić na meble o ostrych, prostych kątach bez zbędnych łuków, wypukłości, załamań czy wklęsłości. Sam zestaw salonowy najlepiej ograniczyć do kanapy, fotela, stolika kawowego i ewentualnej półki na sprzęt RTV. Meble do salonu minimalistycznego dobrze, jeśli są wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Powinny być gładkie i mieć jednolity kolor utrzymany w chłodnej tonacji. W salonie minimalistycznym często stosuje się meble przeszkolone czy z metalowymi elementami, posiadają one lakierowane fronty. Styl minimalistyczny lubi także meble modułowe, które pozwalają na dowolne tworzenie zestawów i segmentów. Wybierając mebel do salonu w stylu minimalistycznym, należy pamiętać, że ich kolor powinien kontrastować z kolorem ścian.

Dodatki do salonu minimalistycznego

W salonie w stylu minimalistycznym powinno znaleźć się jak najmniej dodatków. Dozwolone są jednak akcesoria, które mogą nieco ożywić surowe wnętrze: jednokolorowy, prosty obrus czy abstrakcyjne obrazy lub czarno białe grafiki to idealne dekoracje do minimalistycznego wnętrza. Jako dekoracje mogą służyć też przedmioty codziennego użytku np. proste klosze lamp.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ