renowacja tarasów

Tarasy to miejsca kluczowe w wielu domach jednorodzinnych. Spędzamy w nich czas wolny, relaksujemy się po pracy, oddajemy lekturze książek oraz spotykamy z przyjaciółmi. Niektóre tarasy pełnią również funkcje jadalni – pozwalają na spożycie niedzielnego posiłku na świeżym powietrzu. By czas spędzony na tarasie należał do przyjemnych – należy dołożyć starań i uczynić taras miejscem estetycznym i schludnym. W tym celu warto odpowiednio dbać o taras – oraz w razie potrzeby poddawać go okresowym renowacjom. Poniżej podpowiadamy – jak się zabrać za renowację starego tarasu, jeśli zależy nam, by odzyskał dawny urok.

Taras drewniany – a warunki jego renowacji

Tarasy drewniane to najchętniej urządzany rodzaj tarasów w naszym kraju. Nie powinno to zresztą dziwić – drewno idealnie pasuje do otoczenia naturalnej zieleni i dużych ogrodów. Tarasy drewniane potrafią wyglądać naprawdę egzotycznie, tworząc wyjątkowy, „wakacyjny” klimat. Niestety, ale drewno jest zarazem materiałem, który ulega z czasem postępującej degradacji. Warunkiem utrzymania drewnianego tarasu w dobrej kondycji jest regularne nakładanie środka impregnującego.

Procesy rozkładu postępują z różną szybkością w zależności między innymi od rodzaju drewna. Najwolniej zachodzą w drewnie orientalnym – takim teak czy badi. Najczęściej korzystamy jednak z drewna dębowego, sosnowego lub bukowego, które choć do pewnego stopnia odznacza się wytrzymałością – to nie jest jednak wieczne.

Największe zagrożenie stanowi wilgoć oraz rozwijające się pod jej wpływem kolonie grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów. Ponadto, w deskach drewnianych zachodzą zmiany takie jak pękanie, rozwarstwianie, wypaczanie. Deski mogą zmieniać swój kształt, rozszerzać się i wyginać.

Maszynowa renowacja tarasu drewnianego

Metody renowacji tarasów drewnianych można podzielić na dwie ogólne grupy – renowacja na mokro oraz na sucho. Pierwsza polega na zastosowaniu specjalnych środków chemicznych, odwracających efekty szarzenia się drewna. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że nigdy nie przywrócimy drewnu jego wyjściowych, optymalnych parametrów, a także – konieczność odczekania, aż po oczyszczeniu taras oschnie.

Renowacje tarasów na sucho to o wiele bardziej komfortowe rozwiązanie. Wykorzystuje się w nich specjalne rodzaje maszyn czyszczących. Mowa przede wszystkim o urządzeniach szczotkujących i szlifujących, które potrafią przywrócić powierzchni tarasu jego oryginalną gładkość. W procesie szczotkowania i szlifowania nie wykorzystuje się wody ani środków chemicznych. Wygładzeniu ulega nie tylko górna powierzchnia desek, ale również jej krawędzie i boki.

W maszynowej renowacji tarasów stosuje się również odkurzacze zasysające powstający pył, przeciwdziałając jego odkładaniu się pomiędzy deskami. Dzięki temu proces „starzenia się” poszczególnych desek, a zwłaszcza ich niepożądanego odkształcania, zostanie zahamowany.

Etapy maszynowej renowacji tarasów

W trakcie maszynowej renowacji tarasów, w pierwszej kolejności czyści się deski drewniane oraz inne powierzchnie, do których można użyć maszyn szczotkujących i szlifujących. Ręcznie czyści się miejsca trudno dostępne – takie jak schody, boki tarasu lub ostre krawędzie.

Następnie, rozprowadza się środek odszarzajacy do drewna. Po okresie 30 minut usuwa się go za pomocą myjki ciśnieniowej wyposażonej w specjalną dostawkę.

W końcowym etapie poddaje się powierzchnię tarasu konserwacji. W tym celu pokrywa się ją specjalnym środkiem ochronnym do drewna, który wnikając w jego strukturę, zapobiegnie przed negatywnym wpływem wilgoci i innych czynników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ