Zimowe zioła w Twoim domu

Zioła w okresie zimowym to świetny pomysł na stworzenie w mieszkaniu przyjemnej atmosfery. Mimo że zioła nie potrzebują wiele uwagi, to warto pamiętać o kilku czynnikach wpływających na rozwój tych roślin zimą. W jakich pomieszczeniach powinny znajdować się doniczki na zioła? Jak dbać o bazylię, miętę czy lubczyk w okresie zimowym?

Zimą wegetacja ziół nie jest intensywna: rośliny nie potrzebują dużej ilości wody, a jednocześnie nadal utrzymują swój zapach. Dlaczego jednak warto trzymać zioła w domu zimą?

  • Ich nasycone kolory oraz intensywne zapachy sprawią, że odrobina wiosennego życia przeniknie do mieszkania.
  • Dzięki ziołom możesz dodać wyrazistego smaku potrawom, co jest dobrym sposobem na to, aby nadać nieco lżejszy charakter zimowej kuchni.

Aby wykreować w swoim domu pełną zapachów atmosferę, Ziemovit radzi pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym Twoja zimowa uprawa ziół przyniesie spodziewane efekty.

Jak stworzyć domowy ogródek z ziołami zimą?

Żeby urozmaicić zimą estetykę Twojej kuchni czy Twojego salonu, możesz przygotować od podstaw miniogród z ziołami. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup m.in. takich roślin, które dobrze znoszą domowe warunki:

  • kolendra;
  • rozmaryn;
  • mięta;
  • estragon;
  • oregano.

Na rynku przez cały rok są dostępne doniczki z już wyhodowanymi ziołami, ale zamiast nich warto kupować rozsady bezpośrednio od ogrodników. Dlaczego? Otóż rośliny sprzedawane w markecie są uprawiane w warunkach, które odbiegają od domowych, co czyni je bardzo wrażliwymi na zmiany temperatur i wilgotności powietrza. Jeśli jednak decydujesz się na skorzystanie z gotowych doniczek, po przyjściu do domu przesadź zioła do ziemi uniwersalnej Ziemovit, która zapewni im dużą ilość składników odżywczych.

Sama hodowla ziół w mieszkaniu zimą nie sprawia większego kłopotu – można umieścić je na parapecie w dowolnym, standardowo ogrzewanym pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać o 3 elementach.

  1. Zioła hodowane na parapecie w kuchni powinny mieć codziennie co najmniej 5 godzin dostępu do światła słonecznego (rozmaryn dobrze nasłoneczniać jeszcze częściej).
  2. Zimą w ogrzewanym mieszkaniu jest zazwyczaj bardzo sucho, dlatego przy uprawie ziół o tej porze roku warto zwracać uwagę na wilgotność ziemi i systematycznie podlewać roślinę.
  3. Jeśli w pomieszczenie, w którym znajdują się zioła, okazuje się bardzo suche, raz na tydzień możesz spryskać wodą otoczenie wokół doniczek, tak aby rośliny miały zawsze wilgotną atmosferę.

Jeśli zależy Ci na dużej ilości świeżych ziół zimą, pamiętaj o prostym tricku przyśpieszającym ich wzrost – wystarczy co jakiś czas lekko szczypać ich górne odrosty, aby np. mięta dawała dużo liści.

Zioła balkonowe i ogrodowe zimą – jak o nie dbać? 

Część ziół, które wiosną i latem uprawiasz w ogrodzie lub na balkonie, może przezimować na zewnątrz. Chodzi tu przed wszystkim o takie gatunki roślin, jak:

  • tymianek,
  • melisa,
  • macierzanka piaskowa,
  • szałwia.

Przed nastaniem poważnych przymrozków należy jednak zabezpieczyć ich liście, aby nie obumarły – do tego celu przyda się lekki materiał, taki jak agrowłóknina biała. Z kolei szałwia przezimuje na zewnątrz tylko pod warunkiem, że zostanie okryta przed zimnym wiatrem.

Inne gatunki ziół są bardziej wrażliwe na wiatr oraz niskie temperatury, dlatego zimą powinno się je przechowywać w mieszkaniu. Sposoby dbania o te zioła w okresie zimowym znacząco się od siebie różnią, np.:

  • mirt – potrzebuje zimnego pomieszczenia o minimalnej temperaturze -5 °C;
  • lawenda szypułkowa – szczególnie nieodporna na mróz, wymaga ciepłego pomieszczenia;
  • kocanka – można przenieść w domu w momencie, w którym temperatura na zewnątrz spada do -5 °C;
  • bazylia – jeśli hodujesz bazylię w ogrodzie lub na balkonie, to przed jej przeniesieniem do domu pamiętaj o jej dokładnym przycięciu i umieszczeniu w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu.

Szukasz więcej porad dotyczących dbania o ogród zimą? Zajrzyj do poradnika Ziemovit, gdzie znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań, dzięki którym Twoje rośliny przetrwają mrozy i odżyją na wiosnę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ